Skip to main content

Ta przyjazna rasa, która przyciąga spojrzenia niejednego przechodnia, wymaga więcej niż tylko okazjonalnego szczotkowania.

Jak wiecie – szpic miniaturowy to w większości przypadków psiak małych rozmiarów, ale z ogromną ilością sierści 😉 Sierści, o którą należy dbać już od pierwszych miesięcy życia.

Okres linienia to naturalny proces u psów, zazwyczaj pojawia się wiosną i jesienią.
Zmiana sierści jest też bardzo ważną częścią okresu dojrzewania naszego maluszka i zazwyczaj następuje między czwartym a siódmym miesiącem życia.
W tym czasie regularne szczotkowanie i pielęgnacja nie tylko pomagają szybciej usunąć martwą sierść, ale również stymulują skórę do regeneracji i wzrostu nowej, zdrowej okrywy włosowej.

Dodatkowo szczotkowanie pozwala nam uniknąć kołtunów, które są częstym powodem dyskomfortu lub nawet bólu u psiaka.
Ważne jest, aby obserwować i dostosować częstotliwość czesania do jego indywidualnych potrzeb. Szczotki nie powinny być ani za miękkie, ani za twarde – u nas idealnie sprawdza się pudlówka.

Jak często kąpiemy pomeraniana?
To pytanie zadaje prawie każdy z Was, kto chce dowiedzieć się o tej rasie jak najwięcej 🙂
Szpic miniaturowy powinien być kąpany co 4–6 tygodni, w zależności od tego, jak i ile czasu poświęcamy na dodatkową pielęgnację sierści między kąpielami.

Ich sierść jest bardzo unikatowa – składa się z dwóch warstw:

  • pierwszej – delikatnego i gęstego podszerstka,

  • drugiej – dłuższej, sztywnej warstwy okrywowej.

Taka struktura nadaje pomeranianom ich charakterystyczny, puchaty wygląd, a dodatkowo pełni funkcje ochronne.
Pamiętajmy, że zbyt częste kąpiele mogą prowadzić do wysuszenia skóry i sierści naszego pupila.

A po kąpieli należy pamiętać, by nasz pomek został dokładnie osuszony – najpierw ręcznikiem, a potem delikatnym strumieniem ciepłego powietrza z suszarki.

Jak kosmetyka, to pamiętajmy o pazurkach, oczkach i higienie jamy ustnej.


Łzawiące oczy, które zdarzają się dość często u tej rasy, warto przemywać specjalnymi preparatami lub solą fizjologiczną.
My również odstawiliśmy kurczaka z diety – i problem jakby się zmniejszył.

Jeśli chodzi o zęby – ich regularne czyszczenie zapobiega wielu problemom związanym z dziąsłami oraz zapaleniem jamy ustnej.


Pamiętajmy – te wszystkie zabiegi nie mają na celu tylko poprawić wygląd naszych pupili, ale przede wszystkim zwiększają ich komfort życia.
Bo zadbany i szczęśliwy pies to zdrowy pies, a dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu i kosztownych wizyt u weterynarza.

Nasze stado regularnie korzysta z usług cioci Klaudii 
Jeśli jesteście z okolic – polecamy Wam ją serdecznie! 🐾